Ktože by z detí nemal rád tento sviatok?
Tento rok sme sa vybrali do vedecko-zábavného centra Atlantis v Leviciach. Čakala na nás dobrodružná plavba Titanicu, ktorá nám umožnila nahliadnuť na palubu „nepotopiteľného“ velikána. Pri premietaní filmu a rozprávaní o bájnej lodi sme všetci s napätím počúvali pani sprievodkyňu.Dokonca sme si vyskúšali záchranné vesty a záchranný čln. Po prehliadke Titanicu na nás čakali interaktívne exponáty, z ktorých naše deti najviac zaujal bublinkový svet a stavanie domu. Všetkým sa nám veľmi páčilo a domov sme odchádzali plný nových zážitkov a poznatkov.
Deti z krúžku Osmijanko sa aj tento rok zapojili do 4. ročníka mestskej výtvarnej súťaže Ekoplagát. Naše šikovné druháčky Barborka Lintnerová a Juditka Polk boli ocenené v 2. kategórii, ktorej témou bolo „ Moje najmilšie zvieratko alebo kvetinka“. Vo štvrtok, 26.5.2016, sa uskutočnila vernisáž výtvarných prác, v rámci ktorej si naše maliarky prevzali diplomy a vecné ceny. Cieľom daného projektu bolo zapojiť deti výtvarnou formou do ochrany prírody, jej spoznávania a zveľaďovania. Dievčatám srdečne blahoželáme!
J. Kozlíková, ved. krúžku
V rámci krúžku Osmijanko sa zapájame do rôznych súťaží. Jednou z nich bola aj celoslovenská výtvarná súťaž Dobšinského maľovaná rozprávka, ktorú organizovalo Historické múzeum SNM v Bratislave. Do súťaže sa zapojilo vyše 1000 výtvarných prác. Len 15 žiakov získalo ocenenie odbornej poroty a jednou z nich bola aj naša tretiačka Alexandra Kozlíková. Krásny diplom a vecné ceny jej budú pripomínať tento pekný úspech. Jej práca je vystavená v Bratislavskom hrade.
J. Kozlíková, ved. krúžku
Žiaci II.A triedy sa zapojili do súťažného environmentálneho projektu Biodiverzita okolo nás 2015/2016. V silnej konkurencii vyše 130 žiackych prác z celého Slovenska získala práca našich druhákov krásne 3. miesto v celoslovenskom kole. Súťaž organizovala spoločnosť Veolia Energia pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR. Témou 10. ročníka kampane na propagáciu ochrany prírody bola „BIODIVERZITA OKOLO NÁS – KEĎ VĎAKA BIODIVERZITE MOJE MESTO OŽIJE“. Súťaž pozostávala z dvoch častí – písomnej a výtvarnej. Naši druháci sa vo svojej práci zamerali na ochranu dudka chochlatého.
J. Kozlíková, tr. učiteľka
Tešili sme sa na krásne slnečné popoludnie, aby sme si tento deň pripomenuli pohybom. Chlapci futbalom, dievčatá skákaním cez švihadlo. Zmena počasia zmarila naše plány, ale neodradila nás od chuti hýbať sa v triedach. Zmerali sme si sily a šikovnosť v žonglovaní s loptou, krúžením s obručami, balónovým volejbalom i v posilňovaní klikami. V ŠKD sa snažíme viesť deti k pohybu a keď nám to počasie dovolí, trávime denne aspoň hodinu na čerstvom vzduchu pri pohybových hrách a šantení na nových farebných hojdačkách.
Mamička je naše slniečko, ktoré nás každé ráno s úsmevom zobúdza. Je vždy tam, kde ju najviac potrebujeme. pofúka naše boliestky, teší sa z našich úspechov. Vždy je v našich srdiečkach, máme ju radi každý deň v roku a túto májovú nedeľu ju chceme s láskou vystískať a potešiť srdiečkami a darčekmi, ktoré sme pre ne vyrobili.
Žiaci 9.A a 9.B triedy sa dňa 21.4.2016, v rámci predmetu Svet práce, zúčastnili na výstave Gardenia 2016. Uskutočnila sa na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Žiaci sa oboznámili s kvitnúcimi druhmi rastlín, ktoré sa používajú na skrášlenie dvorov a balkónov. Videli zaujímavé prvky výsadby parkov. V pavilóne Bonsai 2016 s medzinárodnou účasťou spoznali veľa druhov krásnych bonsai z celého sveta, najmä všakz Ázie. Krásu pavilónu dotvárala výstava orchideí a kaktusov. Niektorí žiaci si rastlinya kaktusy kúpili na pestovanie doma.Žiaci zažili príjemný deň, plný estetických zážitkov.
Dňa 12.4.2016 sa uskutočnilo okresné kolo biologickej olympiády v Nitre. Našu školu reprezentovali traja žiaci : Daniela Duncová (8.B) v kategórii botanika, Rastislav Pap (8.B) v kategórii zoológia a Radoslav Požgaj (9.A) v kategórii zoológia. Žiaci sa zodpovedne pripravovali počas celého roka a tomu zodpovedali aj ich výsledky. Všetci traja boli úspešní riešitelia. K dosiahnutým výsledkom všetkm trom blahoželáme!
Pri príležitosti Dňa vody, ktorý sa pripomína 22. marca sa 17.3.2016 uskutočnila regionálna súťaž na ZŠ Lúky. Súťaž organizovalo združenie Strom života. Našu školu reprezentovali žiačky 7.ročníka Ema Vojteková a Ivana Papová. Medzi všetkými základnými školami sa umiestnili na druhom mieste a vzorne našu školu.
20.4.2016 sa naša škola, ako aj po iné roky, zapojila do prezentácie divadelných predstavení DRAMAFESTIVAL, ktorý organizuje UKF v Nitre. Tento rok sme sa zúčastnili s dvoma predstaveniami pod názvom: Lost in a Story (Stratený v príbehu) a Incredible Holiday (Neuveriteľné prázdniny). Predstavenie Lost in a Story bolo ocenené za jasné vyznenie príbehu, angličtinu, pohyb na javisku či výbornú gestikuláciu a mimiku. Porota vyzdvihla i dobrý výber hudby či silu tímu nevzdať sa v komplikovanej situácii a odohrať predstavenie aj pre vysokú chorobnosť hercov. Pre predstavenie Incredible Holiday porota ocenila peknú angličtinu, plynulý prejav a peknú výslovnosť. Vyzdvihla i precítenie postáv, jasný odkaz pre obecenstvo a pozitívnosť predstavenia. Žiaci sa už tešia na ďalší ročník Dramafestivalu, kde môžu prejaviť svoje schopnosti a chuť zahrať si v divadelnom predstavení.
Učitelia a žiaci z Grécka, Talianska, Turecka a Španielska zavítali 18. apríla 2016 do ZŠ V. Záborského a prežili s nami krásny týždeň plný aktivít a exkurzií. Po pobyte v Amposte a Patrase sa v poradí tretí výmenný medzinárodný pobyt uskutočnil na Slovensku v našom meste Vráble vďaka projektu Erasmus+ „Zachráňme život na našej planéte.“ Cieľom projektu a pobytov je osobne spoznať iné európske krajiny, zdokonaliť komunikačné zručnosti žiakov v angličtine i digitálne zručnosti, upevniť ich národné povedomie, rozšíriť všestranné obzory.
Pobyt sme otvorili v škole uvítacím programom, v ktorom sa našim hosťom prihovorila pani riaditeľka Alžbeta Vnuková, za rodičov pani Monika Gyepesová a za žiakov Melissa Gyepesová. Zahraničným priateľom sa veľmi páčilo naše privítanie, zaujali ich vystúpenia mladších i starších žiakov, spev i tanec. Pán primátor T. Tóth privítal našich milých hostí slávnostným príhovorom na MÚ a odovzdal im spomienkové darčeky. Popoludní sme si pozreli historické pamiatky nášho mesta a v škole sme pokračovali prezentáciami a diskusiou na tému pobytu - ochrana životného prostredia a života na našej planéte.
Zahraniční učitelia i žiaci veľmi ocenili návštevu hlavného mesta Bratislavy, neďalekého historického mesta Nitry, obdivovali námestie SNP v Banskej Bystrici. Za pekného slnečného počasia sme spoločne prežili príjemnú prechádzku v arboréte Mlyňany. Všetkých očaril najkrajší slovenský zámok Bojnice a deti sa tešili zo zábavy v rozprávkovom svete Habakuky na Donovaloch. Počas výletov sa upevnili vzťahy a priateľstvá, cestou v autobuse sme spoločne spievali po španielsky, grécky, slovensky i taliansky, vytvorili sme jeden skvelý kolektív.
Keďže cieľom projektu je viesť žiakov k ochrane životného prostredia a formovať ich pozitívny vzťah k prírode, spoločne sme v školskom parku zasadili strom ako symbol života a budúcnosti našich detí.
Prišiel piatok, náš posledný spoločný deň. Slávnostný medzinárodný program „ Deti a vesmír“ bol ukážkou našej vynikajúcej spolupráce. Tancovali sa grécke, španielske, talianske i turecké tradičné tance, zaujal slovenský folklór i moderný tanec. Počas pobytu žiaci vytvorili hymnu projektu vo všetkých jazykoch s refrénom v angličtine a na javisku ju všetci spolu zaspievali . V piesni „ Happy“ predviedli hudobné nadanie žiaci našej školy - úžasný bubeník S. Beláň a vynikajúca speváčka P. Baráthová. Nakoniec sálou zaznela spoločná pieseň všetkých študentov „Heal the world“, ktorá krásne vystihuje tému nášho projektu. Zachráňme svet pre naše deti – to bolo prianie všetkých, ktorí sa zúčastnili nášho finálneho medzinárodného programu.Hodnotné hudobné vystúpenia pripravila p. uč.Uhrínová.
Večer nasledovala „Goodbye party“ a smutné lúčenie, v očiach detí sa objavili aj slzy, ale utešovali sa tým, že v budúcom školskom roku sa všetci stretneme na ďalšom pobyte v Taliansku na ostrove Sicília .
Veľké poďakovanie patrí všetkým rodičom, ktorí vo svojich rodinách prijali zahraničných študentov na celý týždeň, starali sa o nich a pripravili im veľa pekných aktivít. Riaditeľstvo ZŠ V. Záborského im aj touto cestou ďakuje za spoluprácu.
H. Repaská, koordinátorka projektu
Žiak našej školy, Adamko Mihalička z 3.A triedy, dosiahol obrovský úspech v klavírnej súťaži – stal sa víťazom v zlatom pásme v II. kategórii v celoslovenskej súťaži „Rečou klavíra“, ktorá sa konala v Kysuckom Novom Meste dňa 13.4.2016. Gratulujeme, Adamko!
Žiaci II.A a III.A triedy sa zapojili do súťažného environmentálneho projektu Biodiverzita okolo nás 2015/2016, ktorý organizovala spoločnosť Veolia Energia pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR. Témou 10. ročníka kampane na propagáciu ochrany prírody bola „BIODIVERZITA OKOLO NÁS – KEĎ VĎAKA BIODIVERZITE MOJE MESTO OŽIJE“. Deti počas školského roka pozorovali a spoznávali prírodu. Rozmýšľali, ktorý živočíšny alebo rastlinný druh by chceli ochraňovať, či dokonca navrátiť do našej lokality. A takto poukázať na význam biodiverzity v našom každodennom živote. Súťaž pozostávala z dvoch častí – písomnej a výtvarnej. Naši druháci sa rozhodli chrániť dudka chochlatého a tretiaci sokola myšiara.V regionálnom kole za západné Slovensko, ktoré sa konalo 5. apríla 2016, získali pekné 3. miesto žiaci II.A triedy a ich projekt postúpil do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v máji v Poprade. Tak im držte päste!
Mgr. Jana Kozlíková
Dňa 31.marca 2016 sa uskutočnil vo veľkej zasadačke MsÚ slávnostný program „ Happy day with English“, ktorý sme si pripravili my, žiaci 1. stupňa. A prečo práve „ Happy day with English?“ Anglický jazyk je jazykom, ktorý spája ľudí, národy. Po anglicky si môžeme na dovolenke v zahraničí vypýtať zmrzlinu, nájsť si nových kamarátov, pozrieť dobrú rozprávku či prečítať knižku. Preto sa aj my, žiaci 1. stupňa, učíme anglický jazyk. Na hodinách sa učíme nové slovíčka, básničky i pesničky, rečňovanky, vyčítanky. Zažívame nejednu veselú chvíľku. V rámci anglického jazyka pracujeme aj v medzinárodnom projekte eTwinning. A čo všetko už po anglicky vieme, sme chceli ukázať i našim rodičom. Veríme, že sme našimi anglickými piesňami, divadlom i tancom všetkých prítomných potešili a spravili im „ Happy day – Šťastný deň.“
Žiaci 1. stupňa
22.3.2016 naše žiačky Petra Baráthová (7.A) a Melissa Gyepesová (9.A) úspešne reprezentovali našu školu na okresnej súťaži v prednese poézie a prózy v anglickom jazyku - Story v CVČ Domino v Nitre. V II. kategórii Petra Baráthová skončila na 11. mieste medzi 22 účastníkmi, a v III. kategórii Melissa Gyepesová očarila porotu svojím prednesom a získala zaslúžené 2.miesto. Obom dievčatám gratulujeme.
Marec -mesiac knihy bol slogan nedávnej minulosti, ale medzi ľuďmi rezonuje aj dnes. A to aj vďaka aktivitám Mestskej knižnice vo Vrábľoch, ktorá pre žiakov ZŠ Viliama Záborského zorganizovala besedu so spisovateľkou Andreou Gregušovou. Stretnutie sa uskutočnilo 18.marca v priestoroch ZŠ V. Záborského a deti 3.-5.roč. mali možnosť porozprávať sa so spisovateľkou „naživo“. Beseda prebehla v príjemnej atmosfére formou interview, ktoré viedla knihovníčka pani S. Tóthová. Autorka nám hneď v úvode povedala, že veľmi rada chodí na stretnutia s deťmi, lebo ju dobíjajú pozitívnou energiou. Ďalej sme sa dozvedeli, že má troch synov, ktorí sú prvými kritikmi jej rukopisov. Príbehy svojich synov premieta do života knižných hrdinov. Jej najobľúbenejšou literárnou postavou je Exupéryho Malý princ, o čom svedčil aj malý prívesok na jej krku. A ako vlastne začala písať? Prvý šťastný krok k úspešnému písaniu jej pomohol urobiť Daniel Hevier. Emailom mu poslala svoj príbeh a on jej obratom odpovedal. V živote autorky je okrem literatúry dôležitá aj hudba, pretože je členkou hudobného súboru Fidlicanti. Andrea Gregušová deťom ešte
prezradila , že má nedozerné množstvo fantázie. Texty píše najprv na papier a pokiaľ sa dá , tvorí radšej vonku. Záver besedy už tradične patril otázkam žiakov , ktorí sa pýtali aj na to, aké zviera sa jej páči. Dozvedeli sme sa, že zviera jej snov je kôň, ktorého možno raz bude mať. Peknou kyticou a poďakovaním sa žiaci so spisovateľkou rozlúčili a zaželali jej veľa tvorivých úspechov.
Katarína Opálená
Na základe §3 ods. 10 Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č.518/2010 Z.z., ktorou sa mení vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č.231/2009 Z.z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách Vám oznamujem, že v zmysle § 150 ods.5 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov udeľujem dňa 6. apríla 2016 riaditeľské voľno pre žiakov 5. - 8. ročníka z dôvodu konania Testovania 9 - 2016. Mgr.Alžbeta Vnuková, riaditeľka školy
19. marca 2016 sme sa šťastne vrátili z krásneho pobytu v Taliansku v meste Pescara pri Jadranskom mori. Bol to posledný pobyt nášho 1. projektu Erasmus+ s názvom „ Komunikuj , pozoruj a uč sa“. V škole v mestečku Alanno v pohorí Maiella sme strávili príjemný týždeň so žiakmi z Litvy, Nemecka, Turecka a Talianska. Spoločne sme pripravovali a ochutnávali tradičné národné jedlá, vytvorili sme medzinárodnú kuchársku knihu, predviedli sme vrábeľské kroje, tance i piesne. Najkrajším zážitkom bola nepochybne exkurzia v Ríme, kde sme obdivovali starobylé hradby, Koloseum, Fontánu di Trevi, Anjelský hrad a vo Vatikáne Katedrálu sv. Petra. Aj historická časť mesta Pescara bola zaujímavá, prechádzka po piesočnej pláži Jadranského mora nezabudnuteľná.
Ďakujeme za krásny pobyt.
Žiaci klubu Erasmus+