Do galérie Projektový deň s RTVS boli pridané fotografie.
Utorok - 9. október 2018 bol v našej škole trošku odlišný. Zavítala k nám televízia RTVS, aby si pozrela výsledky našej práce v medzinárodných projektoch Erasmusplus. Vybrali si pre reportáž našu školu, pretože sme do medzinárodnej spolupráce zapojení už 9 rokov a v tomto školskom roku sme začali pracovať na šiestom medzinárodnom projekte. Pani redaktorku zaujalo, koľko krajín sme doteraz navštívili. I my sme boli prekvapení, že my i naši bývalí spolužiaci, z ktorých niektorí už študujú na univerzitách, sme mali možnosť osobne spoznať takmer všetky európske krajiny. Írsko, Nemecko, Španielsko, Portugalsko, Poľsko, Turecko, Bulharsko, Grécko, Taliansko,... Zaujímali ju aj ciele projektov, aktivity, ktoré realizujeme v škole i počas medzinárodných stretnutí v partnerských školách, workshopy, výsledky našej spolupráce s európskymi krajinami. Predviedli sme jej typický projektový deň projektu Erasmusplus „ Hrajme sa a učme sa spolu“, ktorý je zameraný na výučbu anglického jazyka od ranného detstva a na ktorom pracujeme v tomto školskom roku. Zrealizovali sme hodinu hudobnej výchovy s využitím metódy CLIL, hry so slovíčkami na tému „Leto“, tvorbu plagátu „Jesenné tradície“ ukázali sme jej naše kroje a predviedli našu prácu vo folklórnom krúžku. Rozprávali sme sa s ňou o zážitkoch z výmenných pobytov v Chorvátsku, na Sicílii, v Španielsku, Portugalsku i v našej škole, ktoré sme absolvovali za posledné 2 roky. Bol to pekný deň a pre nás skvelý zážitok, pretože sme boli hrdí, že sme žiakmi školy, ktorá organizuje takéto úžasné medzinárodné aktivity.
Žiaci klubu Erasmus, ZŠ s MŠ V. Záborského
Vzdelávanie o holokauste je súčasťou vyučovacieho predmetu Dejepis na základnej škole, aby mládež pochopila nezmyselnosť akejkoľvek formy intolerancie v spoločnosti. Práve preto sa v stredu 3. októbra 2018 žiaci 8. a 9. ročníka našej školy zúčastnili exkurzie v Múzeu holokaustu v Seredi, ktoré je súčasťou SNM-Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Nachádza sa v zrekonštruovaných priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Prehliadka múzea i vzdelávací program boli vhodným doplnením k učeniu v škole. Ako prednášku si žiaci vybrali tému „Deti a holokaust“, aktívne spolupracovali s lektorom a ukázali, že tematika holokaustu im nie je cudzia. Počas návštevy expozície im sprievodkyňa citlivo priblížila život ľudí v zbernom tábore v Seredi v rokoch 1942 – 1944 a ich deportáciu do neslávne známych táborov smrti. Žiakov zaujali hlavne konkrétne príbehy, diskutovali o téme, kládli otázky. Prehliadka v nás všetkých zanechala silný dojem. Ing. Helena Repaská
Do galérie Tekvicoví strašiaci v ŠKD boli pridané fotografie.
Zelená, žltá, oranžová, červená, oválna či guľatá, pečená či varená.... Taká je tekvica. Plod jesene, bez ktorej si toto ročné obdobie ani nevieme predstaviť. plodina, ktorá je v našom okolí veľmi obľúbená. U nás v ZŠ s MŠ je už po niekoľko rokov kreatívnou hračkou. Deti v ŠKD si pustili svoju fantáziu "na špacír" a tvorili rôznych strašiakov, princezné a postavičky. Hotovými svetlonosmi si vyzdobili priestory našej školy a školský klub detí.
Do galérie Naša škôlka po prestavbe boli pridané fotografie.
Do galérie Slávnostné otvorenie školského roku 2018/2019 boli pridané fotografie.
Vážení rodičia, milí žiaci!
Slávnostné otvorenie školského roka 2018/2019 sa uskutoční dňa 3.septembra 2018 o 8,00 hod. na školskom dvore.
Tešíme sa na všetkých žiakov.
Do galérie Štvrtáci v Škole v prírode boli pridané fotografie.
V dňoch 11.6. - 15.6.2018 absolvovali naši štvrtáci školu v prírode Tramptária na Krahuliach. Nebola to obyčajná škola, ale rozprávková. V kráľovstve Tramptária vládol spravodlivý kráľ a krásna kráľovná, ktorí vyhlásili turnaj o kráľovský poklad. Deti plnili mnoho úloh - tramptárijských remesiel ako jazda na koni, streľba lukom, výroba šperkov, zdobenie medovníkov, maľovanie, divadlo, tanec, futbalový a florbalový zápas, jazda na autíčkach. Absolvovali aj turistický výstup na rozhľadňu, putovali rozprávkovým lesom, navštívili Kremnicu a múzeum, Zveropark v Žarnovici a boli pozrieť geografický stred Európy. Školu v prírode ukončili opekačkou a diskotékou. Aj keď kráľovský poklad nezískali, domov si odniesli veľa nezabudnuteľných a pekných zážitkov.
Do galérie Výmenný pobyt v Portugalsku boli pridané fotografie.
Dobrodružstvá s angličtinou v Portugalsku
„To už prešlo 5 dní? Je tu tak dobre. Portugalsko je krásna krajina. Chceme tu ešte zostať!“ Týmito slovami reagovali žiaci ZŠ s MŠ V. Záborského na koniec pobytu v Portugalsku v malom mestečku Oliveira neďaleko Porta v máji 2018. Končilo sa ďalšie medzinárodné stretnutie učiteľov a žiakov z Talianska, Turecka, Chorvátska, Portugalska a našej školy zo Slovenska projektu Erasmus+ - Let´s play and learn together.
Vráťme sa však na začiatok. V nedeľu 20. mája 2018 sa pred školou stretlo 8 žiakov a 5 pedagogičiek našej školy a po rozlúčke s rodičmi začalo naše dobrodružstvo. Cesta lietadlom bola trošku dlhšia, ale my sme sa nenudili. Hrali sme sa, rozprávali a hlavne sme sa tešili na pobyt. V pondelok nás už čakali učitelia a žiaci partnerských škôl. Spoločne sme absolvovali rozličné aktivity s angličtinou, hry, hádanky, kvízy v elektronickej i papierovej podobe. Prezentovali sme aj naše aktivity na tému jar, z výtvarných prác sme vytvorili krásnu medzinárodnú koláž. Aktívne sme sa zapojili do hodiny telesnej výchovy realizovanej v anglickom jazyku s použitím metódy CLIL. Zacvičili sme si, súťažili sme, hrali sme loptové hry a nacvičovali sme tanec k záverečnému programu. Výlet k moru na pláž i do Porta bol jedinečný. Najkrajším zážitkom bola prehliadka v Discovery múzeu o histórii a portugalských i svetových cestovateľoch. Ukončili sme ju rozprávkovou plavbou na loďke s imaginárnou návštevou krajín tak, ako ich objavovali moreplavci. Ocitli sme sa v búrke na mori, prešli sme africkou džungľou, dostali sme sa do Indie, Japonska i Brazílie. Bol to úžasný zážitok. Posledný deň sme spoznali školský život v portugalskej partnerskej škole, ich predmety, vyučovacie metódy. Na záver sme si zorganizovali medzinárodný program, v ktorom sme spoznávali tradičné tance a piesne každej zúčastnenej krajiny. Učitelia, žiaci i rodičia opäť obdivovali vrábeľské kroje, za naše folklórne vystúpenie sme zožali obrovský potlesk i pochvalu od našich nových priateľov. Spoločný tanec zapojených žiakov bol krásnou bodkou za skvelým a zaujímavým stretnutím. Náš pobyt pokračoval ešte návštevou známeho pútnickeho miesta Fatimy a hlavného mesta Portugalska Lisabonu.Nočný let bol náročný, ale my sme necítili únavu. Vracali sme sa domov s nezabudnuteľnými zážitkami a dobrým pocitom, že sa s našimi komunikačnýmischopnosťami v angličtine vieme dohovoriť v cudzej krajine.
Žiaci klubu Erasmus, ZŠ s MŠ V. Záborského, H. Repaská, koordinátorka projektu
Do galérie Čaro ruží v Arboréte Mlyňany boli pridané fotografie.
Výtvarná súťaž "Čaro ruží v Arboréte Mlyňany" patrí k súťažiam, do ktorých sa naši štvrtáci pravidelne zapájajú. V tomto školskom roku získala krásne 1. miesto talentovaná žiačka Vladimíra Štefancová. Diplom s peknou cenou si bola prevziať dňa 10.6.2018 na slávnostnom vyhodnotení spojenom s výstavou výtvarných prác v sále kaštiela v Arboréte Mlyňany. Vladke želáme veľa ďalších úspechov!
MDD je dňom kedy sa deťom venujeme viac, ale najmä trochu inak. Veď čo je krajšie ako veselý detský smiech a iskričky radosti a šťastia v detských očiach. ZŠ s MŠ Viliama Záborského v spolupráci s Mestským úradom vo Vrábľoch pripravila obvodové kolo súťaže v letnom aranžovaní k Medzinárodnému dňu detí pod názvom „ Umenie hrať sa“,ktoré bolo zamerané na detské oslavy a sviatky.
Súťaž sa konala dňa 29. mája 2018 v budove ZŠ s MŠ Viliama Záborského vo Vrábľoch.
Žiaci súťažili v dvoch kategóriách :
Obvodného kola letného aranžovania sa zúčastnilo 16 žiakov z 1. ZŠ na Levickej ul. vo Vrábľoch, zo ZŠ sv. Vojtecha vo Vrábľoch, zo ZŠ vo Veľkom Cetíne a zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch. Žiaci súťažili jednotlivo. Súťažiaci mohli podľa vlastného výberu aranžovať slávnostnú kyticu, veselú, príp. vtipnú dekoráciu alebo iný aranžmán typický pre detské slávnostné príležitosti, či narodeninové oslavy zo živých rastlín a kvetov. Všetky aranžmány boli tentoraz doplnené veselými dekoráciami, hračkami, plyšovými postavičkami a zvieratkami, či sladkosťami. Aj preto mala odborná porota skutočne neľahkú úlohu, vybrať spomedzi súťažných prác tie najlepšie, najtvorivejšie, najnápaditejšie, či najvtipnejšie.
V I. kategórii získala 1. miesto Emma Csámpaiová zo ZŠ vo Veľkom Cetíne,
2. miesta Barbora Lintnerová zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch a
Monika Filová zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch,
3. miesto Anna Repková zo ZŠ sv. Vojtecha vo Vrábľoch.
Zvláštnu cenu poroty v mladšej kategórii za kreativitu a nápaditosť získala Eliška Horičková zo ZŠ sv. Vojtecha vo Vrábľoch.
V II. kategórii obsadili 1. miesta Ema Vojteková zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch a
Hana Kozolková zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch,
2. miesto Lucia Baňasová zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch,
3. miesta Martina Solárová zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch a
Mária Hudecová zo ZŠ sv. Vojtecha vo Vrábľoch.
Zvláštnu cenu poroty v staršej kategórii za kreativitu a nápaditosť získala Ivana Papová zo ZŠ s MŠ Záborského vo Vrábľoch.
Všetci súťažiaci získali hodnotné knižné odmeny, diplomy, čestné uznania a zaujímavé vecné ceny.
Aj tento školský rok sa žiaci IV. A triedy zapojili do 5. ročníka mestskej výtvarnej súťaže Ekoplagát, ktorej jednou z tém bola "Príroda v budúcnosti, fantastická krajina." Cieľom súťaže bolo umelecké vyjadrenie názoru na prírodu, ochranu prírody a prostredníctvom výtvarných prác vplývať na ostatných žiakov a širokú verejnosť. Hodnotné ceny získali ocenené žiačky Katarína Klimantová, Judit Polk a zvláštnu cenu poroty získala Vladimíra Štefancová.
Šikovným štvrtáčkam blahoželáme! Mgr. Jana Kozlíková
Naša škola sa každoročne úspešne zúčastňuje na okresnom kole biologickej olympiády v kategórii E. Aj v tomto roku sa od septembra pripravoval žiak 9. ročníka Andrej Horehleď. Súťažil v odbornosti Botanika. Bol úspešný a obsadil 3. miesto. K dosiahnutému výsledku gratulujeme!
V stredu 25. apríla sa naša škola zúčastnila festivalu divadelných predstavení na UKF v Nitre. Celé sa to však začalo niekoľko mesiacov predtým, keď sa skupinka deviatakov rozhodla zabojovať na tomto festivale. Jedenásť dobrovoľníkov tvrdo pracovalo na tvorbe príbehu, textov a kulís. Keďže témou tohto ročníku bola nádej, vymysleli sme krátky príbeh, pomenovaný „Čo ak...“
Deň D nastal už spomínaného 25. apríla. Ráno sme pred školou nastúpili do autobusu a cestovali do Nitry. Keďže sme boli až 10-ti v poradí, s netrpezlivosťou a záujmom sme sledovali všetkých deväť predstavení. Okrem predstavení v angličtine, sme mali možnosť sledovať aj vystúpenia v nemčine, španielčine či francúzštine. Divadelné publikum dopĺňali aj naši piataci. Pol hodinu pred pravým poludním sme s kvapkou trémy vystúpili na pódium. Príbeh o Alice sme odohrali s entuziazmom a elánom. Dej mladého dievčaťa, ktoré malo zostať doma a postarať sa o sestru, sa v priebehu hry zmenil. Dievča sa rozhodlo inak a vzalo sestru so sebou na koncert. Tam sa však stala nečakaná vec, ktorá život mladého dievčaťa zmenila. V priebehu hry sa Alice stretáva s nádejou a beznádejou, ktoré sa jej snažia vštepiť ich vlastný pohľad na problém. Nakoniec však víťazí nádej a pomáha jej prekonať zložitú situáciu a poučiť sa z nej. Naše divadlo bolo teda aj edukačné, o čom svedčí cena, ktorú sme dostali. Ocenení sme boli aj za jasne stvárnenú hlavnú myšlienku, za prirodzené a spontánne gestá či veľmi dobre využitý priestor javiska a zátišie. Unavení, no spokojní sme sa popoludní vrátili domov.
Určite to bola pre nás dobrá skúsenosť, precvičili sme si angličtinu a tiež sme sa osmelili na javisku. Aj takýmto spôsobom sa lúčime s naším posledným spoločným rokom v škole, keďže na nás deviatakov čakajú budúci rok stredné školy.
Ema Vojteková
Nadchádzajúce pekné počasie láka čoraz viac do prírody a je to aj obdobie pestrých športových aktivít. V krátkom časovom slede sa uskutočnili dôležité futbalové turnaje žiakov 1.-4. ročníkov. Dňa 6.4. 2018 sa žiaci ZŠ s MŠ V. Záborského zúčastnili turnaja s názvom „ Miniliga M. Stocha“. Táto súťaž pozostáva z troch kôl a víťaz postupuje do okresného kola do Nitry. V prvom kole turnaja sa stretli chlapci zo všetkých vrábeľských škôl a zo ZŠ Jelenec. Naša škola si vysokými víťazstvami nad ZŠ sv. Vojtecha (5:0), ZŠ Levická (8:0), ZŠ s MŠ Lúky (6:2) a jednou remízou so ZŠ Jelenec v pomere 3:3 zabezpečila 1. miesto a postup do ďalšieho kola o pohár M. Stocha. Žiaci motivovaní víťazstvom v spomínanom turnaji sa aktívne zapojili dňa 11. 4. 2018 aj do obvodového kola v minifutbale „20. ročník Mc Donald´s Cup 2017/2018“. Bojovali proti sebe nielen všetky vrábeľské školy, ale aj futbalisti zo ZŠ Nová Ves n. Žit., Veľký Lapáš a Klasov. Jednoznačným víťazom turnaja sa stala naša ZŠ s MŠ V. Záborského. Naše futbalové nádeje sa nenechali poraziť ani jedným súperom a zaslúžene postúpili do okresného kola tejto súťaže do Nitry. Pokračovať budú v boji o víťazstvo 20.4. 2018.
Našim malým futbalistom ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme príjemné pocity z ďalších výhier.
Mgr. Ladislav Martiš, ZŠ s MŠ V. Záborského Vráble
Do galérie Deň zeme boli pridané fotografie.
22. apríl patrí našej modrej planéte. Tento sviatok si každoročne s deťmi v ŠKD pripomíname prostredníctvom bohatého programu. Rozprávame sa o potrebe ochrany životného prostredia, recyklácii a separácii odpadu. Riešime rôzne poučné kvízy a hlavolamy. Zisťujeme, prečo je dôležité chrániť našu planétu. Pri pobyte vonku vyzbieraním odpadkov skrášlime náš školský sad.
"Chráňme si našu Zem, lebo Zem je len jedna, inú mať nebudeme!"
Dňa 19. apríla 2018 sa pri príležitosti Deň Zeme uskutočnil v ZŠ s MŠ Lúky vedomostný kvíz. Zúčastnili sa ho vrábeľské základné školy. V súťaži jednotlivcov Ela Lovászová obsadila 1. miesto a Denis Valko 2. miesto, ako škola sme skončili na 2. mieste. Blahoželáme im k peknému úspechu.
vychovávateľky ŠKD a Jana Meňhartová, ZŠ s MŠ V. Záborského Vráble
Do galérie Deň vody boli pridané fotografie.
Dňa 22.marca 2018 na Deň vody sa uskutočnila regionálna súťaž na túto tému. Súťaž organizovala ZŠ s MŠ Lúky. Zúčastnili sa jej dvojčlenné družstvá žiakov 7. ročníkov zo všetkých ZŠ vo Vrábľoch. Našu školu reprezentovali žiaci Marek Gajdoš a Denis Filo. V súťaži družstiev sa umiestnili na 4.mieste. V poradí jednotlivcov sa Marek Gajdoš umiestnil na 3.mieste.
Erasmus+ - Stretnutie na Slovensku v našej škole
Všetci žiaci ZŠ s MŠ V. Záborského, dokonca aj malí škôlkari , ale aj učitelia a rodičia žili celý február prípravou na významnú návštevu. Koncom februára, presnejšie od 25. februára do 3. marca 2018 sa v našej škole vo Vrábľoch malo konať 2. medzinárodné stretnutie partnerov projektu Erasmus+ „ Let´s play and learn together“. Hlavne žiaci boli veľmi aktívni, pripravovali prezentácie a filmy na tému zima, tvorili masky, kreslili, maľovali, robili nástenky, chystali darčeky, program, nacvičovali tance, piesne, príhovor.
V nedeľu 25.februára konečne prišli – učitelia i žiaci z Chorvátska, Portugalska, Talianska a Turecka. Naši rodičia si pred školou prevzali zahraničných žiakov, ktorí boli ubytovaní v rodinách. V pondelok ráno sme sa všetci s radosťou stretli v škole na uvítacom programe. Malí škôlkari tiež prispeli k privítaniu vzácnych hostí hodnotným a zábavným programom. V našom meste ich privítal aj p. primátor T. Tóth pekným príhovorom a spomienkovými darčekmi. V utorok sme ukázali našim priateľom hlavné mesto Slovenska Bratislavu, zaujalo ich staré mesto i hrad, deti sa tešili z prehliadky prírodovedného múzea a potešil nás nákup suvenírov v obchodíkoch pod Michalskou bránou. V stredu ožili priestory ZŠ s MŠ V. Záborského rozličnými aktivitami. Dopoludnie sme venovali hudbe a spevu. P. uč. Uhrínová pripravila vynikajúcu hodinu CLIL v hudobnej výchove venovanej hudobným nástrojom. Deti komunikovali anglicky, aktívne sa zapájali, získali novú slovnú zásobu, zdokonalili sa v hudobnej výchove i v angličtine. V práci sme pokračovali tvorbou hymny projektu. Refrén bol v angličtine, ale ostatné texty tvorili zahraničné tímy i naši žiaci v rodných jazykoch. Vymysleli sme spoločne melódiu a následne školou znela pieseň v angličtine i v jazykoch zapojených európskych krajín. Vo štvrtok sme takmer celý deň boli v kine . Ale nepozerali sme filmy. Pripravovali sme medzinárodný program nášho projektu s názvom – Spievajme a tancujme spoločne. Vskutku. Naše i zahraničné deti ukázali svoj talent v hudbe, speve, tanci, v moderovaní, tancovali sme moderné i ľudové tance. Spievali sme po portugalsky, taliansky, turecky, chorvátsky i po slovensky, ale sálou znela hlavne angličtina. Zahraniční žiaci sa zapojili do programu hodnotnými vystúpeniami a my sme sa skutočne dorozumievali hudbou, spevom a tancom. Bodkou za zaujímavým programom bola hymna projektu, ktorú sme spoločne vytvorili v stredu. „Goodbye party“ po programe bola skvelá, výborná zábava, tanec, spev. Pobyt sme ukončili v piatok výletom do Nitry, prehliadkou hradu a spoločným obedom. Rozlúčka bola krásna i smutná, pretože sme všetci spoločne ako jeden dobrý tím strávili týždeň úžasných aktivít, rozhovorov a výletov. Teraz sa už tešíme na stretnutie v Portugalsku v máji 2018.
Žiaci klubu Erasmus+ v ZŠ s MŠ V. Záborského, H. Repaská, koordinátorka projektu